Często lekcje odbywają się także poza szkolną salą.






Obrazek


Co roku 21 lutego uczniowie Kopernika świętują Międzynarodowy Dzień języka Ojczystego. Tego dnia humaniści organizują quizy dotyczące poprawnej polszczyzny lub znajomości tekstów literackich, przygotowują wystawy, wybierają najpopularniejsze słowo  - czyli w atrakcyjnej formie propagują poprawność językową. 

SPRAWDŹ SIĘ i TY !

Kahoot cz. 1              Kahoot cz. 2



Obrazek

Współpracujemy z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie podczas  realizacji projektów edukacyjnych wykorzystujących nowoczesne technologie video. Dzięki temu mamy możliwość pracy w profesjonalnym Green Studiu funkcjonującym w ramach projektu "Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020".

Tam powstały programy dokumentalne cyklu "Ocalić od zapomnienia-wspomnienia leszczyńskich Sybiraków" oraz nagrania do konkursu #Pan Tadeusz i recytacje do konkursu z okazji Dnia Języka Polskiego obchodzonego w naszej szkole. Część projektów przerwała pandemia, ale na pewno do ich realizacji wrócimy, bo mamy spore plany. 

Zobacz próbkę produkcji na konkurs recytatorski #Pan Tadeusz


Obrazek


Listopad w Koperniku jest poetycki. Co roku klasa druga humanistyczna przygotowuje poetycki wieczór. Zaproszeni goście mają okazję wysłuchać ciekawych interpretacji wybranych przez uczniów wierszy. To też miesiąc, w którym w szkole goszczą zaproszeni autorzy książek. Dzielą się z młodzieżą swoimi refleksjami, opowiadają o pasji tworzenia, odpowiadają na ważne pytania. 


Obrazek


Kopernik systematycznie odwiedza muzeum POLIN w Warszawie, zwiedzamy nie tylko wystawę stałą, ale uczestniczymy również w organizowanych przez muzeum wystawach czasowych oraz warsztatach m. in. dotyczących kultury żydowskiej, wielokulturowości czy języka propagandy.



Obrazek


Młodzież w ramach wolontariatu może popracować w teatrze. Ciekawie jest poznać kulisy, wspierać sztukę, uczyć się od najlepszych.


Obrazek

Wyjazdy do teatru wpisały się już na stałe w pejzaż działań humanistycznych Kopernika. Staramy się na bieżąco śledzić nowości ukazujące się na afiszach teatralnych. Sztuka teatralna staje się dla uczniów i uczennic polem do dyskusji i dalszych poszukiwań nowych zjawisk w sztuce wizualnej. 



Obrazek

Od wielu lat młodzież Kopernika uczestniczy w dwudniowych pobytach studyjnych organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau. Oprócz rozszerzonego zwiedzania terenów byłego obozu koncentracyjnego oraz zagłady, mamy możliwość uczestniczenia w wybranych wcześniej warsztatach i wykładach przygotowywanych przez edukatorów i edukatorki muzeum. Tematyka dotyczy m.in. załogi obozu, eksperymentów medycznych czy dokumentów dotyczących relacji świadków. Pobyty nie tylko wzbogacają wiedzę historyczną, ale także uwrażliwiają na problemy łamania praw człowieka we współczesnym świecie. 

Muzeum Auschwitz - Birkenau

Obrazek


W 2020 roku rozpoczęliśmy współpracę z MBWA w Lesznie. W lutym  w auli II LO odbył się pierwszy wykład z cyklu Spotkania ze sztuką.

 O Fascynującej sztuce XX wieku opowiadała pani Aleksandra Pruska- historyk sztuki. Kolejne wykłady planowane są od września.